Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Souhlasím

Autu na parkovišti vzplanul motor, oheň přeskočil na další tři vozy

24. březen 2015Novinka

Zaparkuji auto na parkovišti, zamknu a jdu nakupovat. Mezitím začne můj vůz hořet a od něj chytí další dvě auta okolo. Když se vrátím zpět, čekají mne hasiči, policie a dva rozezlení majitelé vedle zaparkovaných aut, kteří po mně chtějí zaplatit škodu.

Myslíte, že na to mají právo? A z čeho jim pak mám škodu zaplatit? Může se stát a stalo se.

Za požár nemohu, moje auto stálo, pokud jsem dodržel platné technické kontroly a o auto se řádně starám, nemohu nijak ovlivnit technickou závadu, která způsobila požár. Jde o "vyšší moc". Auto jsem zaparkoval na místě k tomu určeném, tedy na vyhrazeném parkovišti. Nejsem viníkem. Neodpovídám za vzniklou škodu. Na tuto škodu se nevztahuje povinné ručení ani pojištění občanské odpovědnosti. Když mám své auto pojištěné na živelní škody, pojišťovna mi je zaplatí. Když nemám, mám smůlu.

Jak to vypadá v opačné poloze? Shořelo mi auto, které chytilo od vedle zaparkovaného hořícího vozidla. Co s tím?

Když nemám svůj vůz pojištěn na živelné škody, budu muset prokázat přímé zavinění majitele vedle stojícího vozidla. Tím zaviněním může být špatný technický stav, neschválené palivo (plyn, etanol ...), úmysl. Za těchto okolností mám právo na úhradu škody od odpovědného majitele auta. To jsou hraniční a velmi málo pravděpodobné skutečnosti. Na toto bych vůbec nespoléhal. Jinak mám smůlu. Škodu mi zaplatí pojišťovna pouze v případě, že mám v rámci pojištění sjednáno i riziko živelných škod.

Závěrem lze konstatovat, že i když se za volantem chováte správně, jezdíte defenzivně a parkujete ve vlastní garáži, můžete během pár minut o auto nenahraditelně přijít. Jsou škody, které nikdo nezavinil, nikdo za ně nemůže, nelze jim předcházet ale stávají se. Je na úvaze každého, jak se rozhodne, jak si nastaví své pojistné limity a posoudí svou míru rizika.

Zdroj: idnes.cz